Tatlı İpuçları

tatli ipuclari

*Kek yaparken karıştırmak için kullandığınız kaşığa hamur yapışmasını istemiyorsanız, kaşığı kullanmadan önce süte batırın.

*Un ve nişastanın topak topak olmaması için, un ve nişasta türü malzemeyi nerede kullanırsanız kullanın, mutlaka elekten geçirin. Böylece topak topak olmayacaktır.

*Pastalara kattığınız fındık, ceviz gibi malzemelerin dibe çökmemesi için, una buladıktan sonra karışımın içine katın. Bu şekilde piştiğinde pastanın içine eşit bir şekilde dağılmış olurlar.

*Pastaların üzerine dizdiğiniz muz, elma, armut gibi meyvelerin kararmaması için, meyveleri limonlu suya batırıp kullanın.

*Yumurtanın akını ve sarısını ayırmak için… Genellikle pasta yaparken yumurtanın sarısını ayrı kullanmanız gerekir. Bunun için bir kap alın ve yumurtayı dar ağızlı bir huninin içine kırın. Böylece akı hemen kabın içine akacak, sarısı da hununin içinde kalacaktır.

*Yumurta akının daha çok köpürmesi için… Yumurta akını bir kapta çırptığınız zaman, kabın yağdan arınmış olmasına dikkat edin ve az miktarda tuz ekleyin. Böylece yumurta akı daha çabuk köpürür.